Bezpieczne wakacje

spokojny urlop

Ayia Napa – Cypr

Ayia Napa na Cyprze

Cypr, malownicza wyspa usytuowana na południe od Turcji, jest jedną z największych atrakcji śródziemnomorskich terenów. Polscy turyści szczególnie upodobali sobie południową część wyspy, należąca do Republiki Cypru, rzadziej odwiedzane są rejony północne, przynależne do Turcji. Jednym z ciekawszych kurortów w kraju jest Ayia Napa,  spokojna miejscowość mieszcząca się niedaleko granicy między dwoma krajami.

Niektórzy podróżni obawiają się odwiedzać tereny graniczne wyspy, w mediach można często znaleźć komunikaty o napiętej sytuacji między dwoma państwami. Jednak informacje te są zazwyczaj wyolbrzymione,  w końcu nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz turystów od wielu lat czuwa jednostka ONZ. Poza tym trzeba pamiętać, że turystyka jest najważniejszym sektorem gospodarki obu krajów, zatem łatwo się domyśleć, że przywódcy państw zrobią wszystko, żeby chronić podróżnych przebywających na Cyprze.

Co warto zobaczyć w Ayia Napa? Na pewno klasztor o tej samej nazwie. Ten historyczny monaster jest z pewnością jednym z największych zabytków całej wyspy. Wbrew pozorom, to nie klasztor wziął swoją nazwę od miejscowości, w której się znajduje, było odwrotne. Kompleks powstał we wczesnym Średniowieczu, wówczas wokół niego systematycznie zaczęły pojawiać się domki mieszkalne, które z czasem uformowały niewielką wioskę, którą nazwano właśnie Ayia Napa. Klasztor jest otwarty dla zwiedzających, ze względu na panującą tam atmosferę spokoju, spacer w tym miejscu jest prawdziwą przyjemnością.

Mimo, że Ayia Napa kojarzy się przede wszystkim z organizowanym każdego roku, hucznym karnawałem, jest to również idealne miejsce na bezpieczny urlop z dziećmi. Ayia Napa - plaża
W trakcie pobytu na wyspie warto wybrać się na wodne safari. W trakcie rejsu statkiem będziemy mogli podziwiać delfiny żyjące w swoim naturalnym środowisku.

W Ayia Napa kilka lat temu otwarto Waterworld, największy park wodny w Europie. Już sam jego wystrój zasługuje na uwagę, na terenie całego kompleksu można dostrzec inspiracje sztuką starożytnej Grecji. Park oferuje liczne atrakcje dla najmłodszych gości, jednak również miłośnicy adrenaliny będą zadowoleni z poszczególnych zjeżdżalni. Dużym atutem kurortu jest linia brzegowa tamtejszych plaż, wejście do wody jest bardzo łagodne, dlatego nawet najmłodsze dzieci mogą się bawić bezpiecznie.

Zapisz

Comments are closed.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook