Bezpieczne wakacje

spokojny urlop

Ochryda – Macedonia

Wakacje w Ochrydzie

Mimo iż wojna na półwyspie bałkańskim skończyła się wiele lat temu, nadal część turystów obawia się podróży do tego regionu. Jednak obecnie panuje tam spokój, a tamtejsze kraje skupiły się na turystyce, która jest podstawą ich gospodarki. To samo dotyczy Macedonii. Jednym z najpiękniejszych miejsc w tym kraju, określanym mianem perły Bałkanów, jest Ochryda.

Głównym atutem Ochrydy jest jej położenie – miasto mieści się na zboczu gór Galiczycy, skąd rozpościera się widok na malownicze jezioro Ochrydzkie. Amatorzy egzotycznych wczasów powinni wybrać się do tego kurortu w okresie letnim. Wówczas dni są suche i słoneczne, a woda w jeziorze ma odpowiednio wysoką temperaturę. Ochryda jest spokojną miejscowością, w której zabytki architektoniczne przeplatają się z urokliwymi krajobrazami. Dlatego jest to idealne miejsce dla osób, które pragną odpocząć od zgiełku, w bliskim kontakcie z naturą.

Co warto zobaczyć w Ochrydzie? Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od cerkwi św. Jana Teologa. Ta powstała w XV wieku budowla, usytuowana jest na skraju cyplu, skąd rozpościera się widok na błękitne jezioro Ochrydzkie. Wewnątrz świątyni zobaczymy piękne freski oraz ikony, odtworzone w XIX wieku. W mieście znajdziemy jeszcze kilka, podobnych cerkwi, warto tutaj wspomnieć o kościele św. Zofii, wybudowanym w XI wieku. Dzięki monumentalnej, kamiennej architekturze świątyni, można poczuć klimat Średniowiecza. Kolejną, ciekawą atrakcję Ochrydy stanowi cerkiew św. Pantelejmona. Wewnątrz również można podziwiać wielobarwne freski, bogate złocenia, marmurowe, błyszczące posadzki. Czyli wszystko to, co urzeka najbardziej w prawosławnych świątyniach.

Cerkiew św. Jana Teologa

W trakcie ciepłego wieczoru, warto wybrać się na spacer po Starym Mieście. Przemierzając, wąskie, kamienne uliczki, będziemy podziwiać kolorowe kwiaty, zdobiące okna pobliskich domów, czy miejskie rabatki. W czasie wycieczki nie można przegapić ruin starożytnego Teatru, który powstał jeszcze w czasach helleńskich. Latem odbywa się tam Festiwal Ochrydzki, w jego trakcie organizowane są koncerty oraz sztuki teatralne. Następny krok warto skierować do Czarsziji, handlowej dzielnicy Ochrydy. Na tamtejszych targach kupimy lokalne warzywa i owoce, orientalne przyprawy, czy ciekawe pamiątki z wakacji. W dzielnicy mieszczą się również stylowe restauracje i bary, w których serwowane są znakomitości lokalnej kuchni.

Comments are closed.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook