Bezpieczne wakacje

spokojny urlop

Piza – Włochy

piza2Piza to przepiękne włoskie miasto ulokowane pomiędzy Morzem Liguryjskim a górą Pisano nad rzeką Arno. Metropolia ta zachwyca ilością zabytków, a także placem Katedralnym, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To jednak nie jedyne cuda tego miejsca, Piza bowiem ma ich o wiele więcej.

Najsłynniejszym zabytkiem tego włoskiego miasta jest oczywiście Krzywa Wieża. To dzwonnica, która przylega do katedry Duomo. Została ona wykonana z najlepszego na świecie marmuru w stylu romańskim i należy do niezwykłego kompleksu budowli znajdujących się na Campo dei Miracoli. Czemu jednak zawdzięcza swą nazwę? To wina błędu architekta, który sprawił że przez lata próbowano ratować wieże od niebezpiecznego odchylenia – udało się tylko połowicznie, ale to wystarczyło, by turyści dalej mogli to miejsce zwiedzać również w środku. Plac ten przyciąga codziennie ogromnie dużo turystów, którzy przesiadują tu, by móc podziwiać piękno architektury niejako z dalszej perspektywy. Krzywa Wieża w Pizie to jedna z najbardziej znanych budowli nie tylko we Włoszech, ale i na świecie, choć to nie ostatni zabytek, który spotkamy na naszej drodze w tym spokojnym miejscu.

Większość zabytków Pizy można odnaleźć na Polu Cudów. Jednakże wybierając się także nieco dalej także nie sposób się zawieść. Na turystów czeka most Ponte de Mezzo, plac Piazza deli Cavalier pochodzący jeszcze ze średniowiecza oraz XIV-wieczny kościół Santa Maria della Sina. Na północy miasta zaś znajdują się wysokie mury obronne i ciekawa świątynia Convento di San Torpe. Warto zobaczyć również cmentarz Camposanto będący jednym z najpiękniejszych na całym świecie.

Spokojnie odpocząć natomiast można na plaży w Viareggio, która znajduje się niedaleko. Na turystów czeka tutaj również elegancka promenada, wiele przytulnych kawiarenek i około 5 kilometrów na południowy wschód – niezwykła willa Pucciniego.

Okolice Pizy są równie urokliwe co samo miasto, bowiem takie perełki jak chociażby Livorno z plątaniną kanałów i ulic potrafią zachwycić. To tutaj na turystów czeka Sanktuarium Matki Bożej z Montenero oraz niezwykle malownicze skaliste plaże, piękne klify czy urwiska będące początkiem Riwiery Etruskiej.

Idealne na bezpieczne wakacje we Włoszech okażą się także takie kurorty jak Marina czy Tirrenia, które poza sezonem oczarują swoim niecodziennym klimatem i nutą melancholii. Warto zajrzeć również do niedużego miasteczka Calci ulokowanego u podnóża Gór Pizańskich, w którym czeka średniowieczna architektura, wąskie uliczki i ciekawe placyki.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Comments are closed.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook