Bezpieczne wakacje

spokojny urlop

Nessebar – Bułgaria

nessebarNessebar to niezwykłe miasto nazywane „perłą Bułgarii„, bowiem można tutaj odnaleźć wiele interesujących zakątków, światowej sławy zabytków oraz antycznych ruin. Metropolia ta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i zaskakuje ilością atrakcji. Nessebar położony jest na skalistej wyspie nad Morzem Czarnym we wschodniej Bułgarii w dość bliskim sąsiedztwie ogromnego i popularnego zarazem kurortu Słoneczny Brzeg.

Nessebar okalają ruiny pradawnych murów, które mają aż 1500 lat, a w jego głębi bez końca można spacerować wśród krętych uliczek, straganów, czy naprawdę ciekawych cerkwi. Czeka tutaj także Muzeum Archeologiczne kuszące kolekcją ikon oraz greckiej ceramiki, jak i przytulne pensjonaty czy restauracje pełne pyszności.

nessebar2Z budynków sakralnych godnych uwagi najpewniej można wymienić Cerkiew świętych Apostołów. Po dzień dzisiejszy z obiektu tego pozostała część kolumnady oraz jedna nawa. Obok zaś znajduje się wiele restauracji oraz piękna winnica, które kusi smakowitymi wyrobami do spróbowania za darmo.

Najmniejszą ze wszystkich cerkwi na wyspie Nessebar jest Cerkiew świętego Jana Chrzciciela, która pochodzi z XI wieku, a niedaleko niej można podziwiać Cerkiew Bogurodzicy z XIX wieku. W tej ostatniej zaś czeka niezwykły ikonostas oraz wieża, z której rozciąga się niezapomniany widok na całe bułgarskie miasto.

Zwiedzając obiekty sakralne w Nessebar, nie sposób pominąć Cerkwi Chrystusa Pantokratora pochodzące z XIII wieku, która zarazem stanowi najbardziej drogocenną świątynią w całym mieście. To ona bowiem uznawana jest za jeden z najbardziej zachwycających zabytków w kraju. Przed frontem tego obiektu zaś można podziwiać wykopaliska archeologiczne.

Nessebar to również marina, ciekawa przystań rybacka oraz mały amfiteatr. Miasto to zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem. Małe kawiarenki, kocie łby, domy o drewnianych piętrach, ogródki pełne kwiatów czy małe pensjonaty i hoteliki zapraszające by zostać tu na dłużej – to wszystko urzeka i sprawia, że nie sposób nie zakochać się w tym idealnym na bezpieczne wakacje miejscu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Comments are closed.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook